Labour Australia

  • Tip: searches only the name field
  • Tip: Use double quotes to search for a phrase

Browse Lists:

Cultural Advice

Aboriginal and Torres Strait Islander people should be aware that this website contains names, images, and voices of deceased persons.

In addition, some articles contain terms or views that were acceptable within mainstream Australian culture in the period in which they were written, but may no longer be considered appropriate.

These articles do not necessarily reflect the views of The Australian National University.

Older articles are being reviewed with a view to bringing them into line with contemporary values but the original text will remain available for historical context.

Archer, George Stacher (1881–1956)

This entry is from People Australia

George Stacher Archer. Birth: 4 April 1881, Launceston, Tas. Son of Richard Frederick Archer, tin miner, & Mary Ann nee Hagon. Married: Elise Letitia Cosker, 28 December 1904. 1 son, 1 daughter.  Death: 8 August 1956, Sydney. Church of England.

Union official. Educated at Hobart, working in furniture trade as upholsterer from 1907. 1908, joined Furnishing Trades Society in Sydney. 1910, appointed to union board of management. Vice-President, 1914; President, 1916-1918; Organising Secretary from c.1920. Delegate to NSW Labor Council and ALP. ALP - held office in Carlton Branch, Barton, Hurstville and St George electoral councils. NSW MLC, December 1925-April 1949. 1950, NSW Masonic Club.

Radi, Spearritt and Hinton; Furnishing Trade Worker, 6 March 1916; Furnishing Worker, 7 November 1956; LD, 13 Jan 1927; LYB, 1933, 1934/5

Citation details

'Archer, George Stacher (1881–1956)', People Australia, National Centre of Biography, Australian National University, https://labouraustralia.anu.edu.au/biography/archer-george-stacher-25526/text33872, accessed 20 October 2021.

© Copyright Labour Australia, 2012