Labour Australia

  • Tip: searches only the name field
  • Tip: Use double quotes to search for a phrase

Browse Lists:

Cultural Advice

Aboriginal and Torres Strait Islander people should be aware that this website contains names, images, and voices of deceased persons.

In addition, some articles contain terms or views that were acceptable within mainstream Australian culture in the period in which they were written, but may no longer be considered appropriate.

These articles do not necessarily reflect the views of The Australian National University.

Older articles are being reviewed with a view to bringing them into line with contemporary values but the original text will remain available for historical context.

Connors, Francis Patrick (Frank) (1888–1963)

This article was published:

This entry is from People Australia

Francis Connors, n.d.

Francis Connors, n.d.

Francis Patrick (Frank) Connors (1888-1963) engineer, trade union official, politician 

Birth: 12 January 1888 in Paterson, New South Wales, son of native-born parents Francis Patrick Connors (1854-1934), blacksmith, and Bridget, née Swan (1856-1913). Marriage: 3 August 1915 to native-born Rose Emily Ayers (1895-1939). They had two sons and a daughter. Death: 6 November 1963 in Sydney, NSW. Religion: Catholic. 

  • Educated at Morpeth, NSW.
  • Assistant secretary and organiser, Australasian Society of Engineers NSW from 1924 to 1929; State secretary, 1932-43; Federal secretary, 1943-53. Delegate to NSW Trades and Labor Council. Editor Australasian Engineer.
  • Secretary, West Marrickville branch of Australian Labor Party from the mid 1920s. Contested election for Marrickville council in December 1928.
  • Elected to NSW Legislative Assembly as member for Dulwich Hill on 25 October 1930. Defeated in May 1932, contested Dulwich Hill for the State Labor Party in 1935.
  • Expelled from ALP by special conference in August 1936. Was a member of the R. J. Heffron group from 1936 to 1939, and on its central executive 1939-1940.
  • Was on the State Labor Party [Hughes-Evans] executive 1940-1941. Served on central executive 1942-1953.

Sources
Heather Radi, Peter Spearritt & Elizabeth Hinton, Biographical Register of the NSW Parliament 1901-1970 (Canberra, 1979); The Australian Engineer, 1 October 1930, March, June 1973; Labor Year Book, 1933.

Related Entries in NCB Sites

Citation details

'Connors, Francis Patrick (Frank) (1888–1963)', People Australia, National Centre of Biography, Australian National University, https://labouraustralia.anu.edu.au/biography/connors-francis-patrick-frank-33049/text41197, accessed 29 January 2023.

© Copyright Labour Australia, 2012