Labour Australia

  • Tip: searches only the name field
  • Tip: Use double quotes to search for a phrase

Browse Lists:

Cultural Advice

Aboriginal and Torres Strait Islander people should be aware that this website contains names, images, and voices of deceased persons.

In addition, some articles contain terms or views that were acceptable within mainstream Australian culture in the period in which they were written, but may no longer be considered appropriate.

These articles do not necessarily reflect the views of The Australian National University.

Older articles are being reviewed with a view to bringing them into line with contemporary values but the original text will remain available for historical context.

George Henry Devries (1886–1957)

This article was published:

This entry is from People Australia

George Devries, n.d.

George Devries, n.d.

George Henry Devries (1896-1957) seaman, bushworker, trade union official and politician 

Birth: 4 July 1886 at Stretford, Manchester, Lancashire, England, son of John Harms Devries (1864-1951), stevedore and farmer, and Elizabeth, née Ware (1860-1939). Marriage: 16 December 1920 at Ilfracombe, Queensland, to Bridget Ellen Hillery (1895-1982. They had two daughters and two sons. Death: 13 July 1957 at Winton, Queensland. Religion: Catholic. 

  • Apprenticed aged fifteen as midshipman. After four years at sea, moved to Australia to join parents on land near Rockhampton, Queensland. Took an active interest in sport in his younger days, particularly in boxing.
  • Was a farm labourer when he enlisted in the Australian Imperial Force on 28 September 1916. Served in France and Belgium and was wounded in action serving with the 15th Battalion on 6 July 1917. Returned to Australia and was discharged in Brisbane on 28 June 1919.
  • Miner at Mt Morgan. Various positions as bushworker and clerk in Longreach district 1920. Clerk, Australian Workers’ Union, Longreach. Secretary Australian Workers Union (AWU), Western district 1929-1941; representative on Qld Executive AWU.
  • Elected for Australian Labor Party as member of the Queensland Legislative Assembly for the Gregory on 29 March 1941. Held the seat until his death.
  • Attorney General from 1949 to 1950, Minister for Public Instruction from 1950 to 1956 and Minister for Mines from 1956 to 1957.

Sources
D. B. Waterson and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra, 1982)

Additional Resources

Citation details

'Devries, George Henry (1886–1957)', People Australia, National Centre of Biography, Australian National University, https://labouraustralia.anu.edu.au/biography/devries-george-henry-33344/text41640, accessed 2 October 2023.

© Copyright Labour Australia, 2012

George Devries, n.d.

George Devries, n.d.

Life Summary [details]

Birth

4 July, 1886
Stretford, Lancashire, England

Death

13 July, 1957 (aged 71)
Winton, Queensland, Australia

Cultural Heritage

Includes subject's nationality; their parents' nationality; the countries in which they spent a significant part of their childhood, and their self-identity.

Religious Influence

Includes the religion in which subjects were raised, have chosen themselves, attendance at religious schools and/or religious funeral rites; Atheism and Agnosticism have been included.

Occupation
Military Service
Key Organisations
Political Activism
Workplaces