Labour Australia

  • Tip: searches only the name field
  • Tip: Use double quotes to search for a phrase

Browse Lists:

Cultural Advice

Aboriginal and Torres Strait Islander people should be aware that this website contains names, images, and voices of deceased persons.

In addition, some articles contain terms or views that were acceptable within mainstream Australian culture in the period in which they were written, but may no longer be considered appropriate.

These articles do not necessarily reflect the views of The Australian National University.

Older articles are being reviewed with a view to bringing them into line with contemporary values but the original text will remain available for historical context.

James Fox (1886–1951)

This article was published:

This entry is from People Australia

James Fox (1886-1951) stove-fitter, trade union official and parliamentarian 

Birth: 11 February 1886 at Hollinwood, Manchester, Lancashire, England, son of John Thomas Fox (1859-1927), stove-fitter, and Elizabeth, née Tetlow (1860-1927). Marriage: 20 March 1918 at Sydney, New South Wales, to a native-born widow with two children, Lydia, née Akins, late Heness (1886-1963). They had one son. Death: 22 May 1951 in hospital at Waterloo, Sydney, NSW. Religion: Anglican.

  • Was working as a stove fitter/grate fitter in Pudsey, Leeds, Yorkshire, in 1911.
  • Settled at Alexandria, NSW, about 1915. Employed by Metters Ltd until 1926.
  • Member of Stovemakers’ Union from 1917; organiser 1926-1930, secretary 1931-1944.
  • Delegate to NSW Trades and Labor Council; executive member 1927-28. Member of the Australian Council of Trade Unions.
  • President Alexandria branch of Australian Labor Party. Member of ALP central executive from 1930 to 1931.
  • Appointed member of the NSW Legislative Council on 24 November 1931. Failed to be elected to the reconstituted constituted council in 1933 so left parliament on 22 April 1934.
  • Worked as a tally clerk after parliamentary defeat.
  • Alderman Alexandria from 1934 to 1948; deputy mayor in 1937.
  • Cause of Death: acute myocardial failure and myocardial degeneration.

Sources
Heather Radi, Peter Spearritt and Elizabeth Hinton (eds), Biographical Register of the NSW Parliament 1901-1970 (Canberra, 1979); Labor Daily (Sydney), 13 January 1927; Sheet Metal Worker, July 1954; Labor Year Book, 1933, 1934/5.

Additional Resources

Citation details

'Fox, James (1886–1951)', People Australia, National Centre of Biography, Australian National University, https://labouraustralia.anu.edu.au/biography/fox-james-33660/text42119, accessed 20 April 2024.

© Copyright Labour Australia, 2012

James Fox, 1931

James Fox, 1931

Sydney Morning Herald, 23 November 1931, p 12

Life Summary [details]

Birth

11 February, 1886
Hollinwood, Lancashire, England

Death

22 May, 1951 (aged 65)
Waterloo, Sydney, New South Wales, Australia

Cause of Death

heart disease

Cultural Heritage

Includes subject's nationality; their parents' nationality; the countries in which they spent a significant part of their childhood, and their self-identity.

Religious Influence

Includes the religion in which subjects were raised, have chosen themselves, attendance at religious schools and/or religious funeral rites; Atheism and Agnosticism have been included.

Occupation
Key Organisations
Political Activism
Workplaces