Labour Australia

  • Tip: searches only the name field
  • Tip: Use double quotes to search for a phrase

Browse Lists:

Cultural Advice

Aboriginal and Torres Strait Islander people should be aware that this website contains names, images, and voices of deceased persons.

In addition, some articles contain terms or views that were acceptable within mainstream Australian culture in the period in which they were written, but may no longer be considered appropriate.

These articles do not necessarily reflect the views of The Australian National University.

Older articles are being reviewed with a view to bringing them into line with contemporary values but the original text will remain available for historical context.

James John Morrish (1868–1956)

This article was published:

This entry is from People Australia

James Moorish, n.d.

James Moorish, n.d.

James John Morrish (1868-1956) shepherd, barman, trade union official, politician and farmer 

Birth: 20 January 1868 at Carmarthen, South Wales, son of Francis Thomas Morrish (1844-1896), master butcher, and Margaret, née Morgan (b.1843). Marriages: (1) 1901 at Sydney, New South Wales, to Violet Ellen Hayward (1876-1921). They had one son. (2) 1921 at Parramatta, New South Wales, to a native-born divorcée Vivienne Margaret, née Clerke, late Gerrand (1872-1938). Death: 10 October 1956 at Hurstville, NSW. Religion: Anglican. 

  • Described as a shepherd when he arrived in NSW as an assisted immigrant aboard the SS Florida on 6 December 1885. Held various hotel jobs in NSW and other colonies.
  • Helped found the Hotel, Club, Restaurant and Caterers’ Employees’ Union in 1900, advocating industrial unionism over craft organisation. Helped to reorganise the union in 1907, becoming union secretary.
  • Joined Political Labor League. Contested Waterloo for the Australian Labor Party in 1901 and Mudgee 1907.
  • Member Socialist Labor Party. Closely associated with Harry Holland in short-lived Social Democratic Federation, which he co-founded in December 1906. Broke with Holland over latter’s support for lockout of Sydney Coal Lumpers’ Union 1907.
  • Member NSW Labor Party Central Executive 1907-11 and 1913-16. Director Sydney Hospital 1911-20. Appointed justice of the peace in 1914.
  • Elected member of the Legislative Assembly for King on 14 October 1910. Member State Children Relief Board 1915. Member Public Works Committee 1916-17. Expelled from Labor Party over his support for conscription in November 1916. Joined Nationalist Party. Defeated 21 February 1917.
  • After defeat, employed by Chamber of Manufactures. Subsequently was a farmer. Contested seat of Botany in 1920 and St George in 1927 for the Nationalist Party.
  • Charged with conspiracy to defraud in February 1925. Jury found Morrish not guilty. Bankrupt 1927; discharged 1928.
  • Later occupations described as agent or commercial traveller.

Sources
Heather Radi, Peter Spearritt & Elizabeth Hinton, Biographical Register of the NSW Parliament 1901-1970 (Canberra, 1979); Co-operator, 7 October 1912.

Additional Resources

Related Entries in NCB Sites

Citation details

'Morrish, James John (1868–1956)', People Australia, National Centre of Biography, Australian National University, https://labouraustralia.anu.edu.au/biography/morrish-james-john-33638/text42089, accessed 18 April 2024.

© Copyright Labour Australia, 2012

James Moorish, n.d.

James Moorish, n.d.

Life Summary [details]

Birth

20 January, 1868
Carmarthen, Carmarthenshire, Wales

Death

10 October, 1956 (aged 88)
Hurstville, Sydney, New South Wales, Australia

Cultural Heritage

Includes subject's nationality; their parents' nationality; the countries in which they spent a significant part of their childhood, and their self-identity.

Religious Influence

Includes the religion in which subjects were raised, have chosen themselves, attendance at religious schools and/or religious funeral rites; Atheism and Agnosticism have been included.

Passenger Ship
Occupation
Key Organisations
Political Activism
Workplaces